Uczenie się – proces, który w pierwszej kolejności kojarzy się z okresem dziecięcym i młodzieńczym. Lata szkolne i studenckie to czas wzmożonej edukacji, przyswajania nowej wiedzy i zdobywania umiejętności. Jednak uczenie się towarzyszy człowiekowi także przez całą dorosłość – każdemu prozaicznie i naturalnie, jako zmaganie się z trudnościami, jakie stawia życie, dostosowywanie się do warunków i nauka „przetrwania” w nowych okolicznościach, niektórym – na wyższym poziomie, jako celowe doskonalenie swoich umiejętności, rozwijanie pasji lub kształcenie wynikające z obowiązku zawodowego. Celowa edukacja w dorosłym życiu znacznie różni się od tej przymusowej – szkolnej czy podlegającej weryfikacji, a co za tym idzie – stresującej – studenckiej. Koniec edukacji daje nową, wspaniałą możliwość nauki nieobowiązkowej, przyjemnej, zgodnej z własnymi zainteresowaniami i jest to możliwość, z której warto korzystać.
Jaka nauka się opłaca?
W zasadzie każda. Pod jednym warunkiem – że angażuje zainteresowanego. Całkiem na marne może pójść kurs z opłacalnego programowania, jeśli sam zainteresowany nie ma do tego „smykałki” i chęci. Daleko bardziej opłaci się kurs szydełkowania dla pasjonata, chcącego poszerzać swoje umiejętności i takiego, który swoją wiedzę będzie potrafił wykorzystać, także w biznesie. A nawet jeśli w biznesie się nie przyda, to z całą pewnością nie pójdzie na marne, rozwijając zdolności i intelekt. Bo każda nauka rozwija intelekt i poszerza horyzonty poznawcze. Samo zaangażowanie umysłu w przyswajanie nowych informacji, zapamiętywanie i próbowanie nowych rzeczy jest wspaniałym treningiem dla mózgu, aby na jak najdłużej zachować jego młodość i świeżość. Do najbardziej popularnych należy nauka języka obcego i nie ma się wcale co dziwić. Wielość języków, jakimi posługują się ludzie na całym świecie sprawia, że jest to źródło nauki niewyczerpalnej. Kończąc z jednym językiem obcym, z powodzeniem można zabierać się za kolejny. Wprawdzie im więcej się ich zna, tym łatwiej przychodzi nauka kolejnych, ale przecież na samym chińskim można spędzić pół życia. Znajomość języków obcych jest i zawsze będzie w cenie, bo nie ma nic istotniejszego niż komunikatywność.
Niezawodne online
Możliwości poświęcenia się nauce w wirze pracy i codziennych obowiązków jest wiele. Wymaga wygospodarowania odrobiny czasu na książki, podręczniki, poradniki, filmy czy kursy. Kursy i szkolenia dla dorosłych są bardzo dobrą formą zdobywania wiedzy, jako że dają możliwość obcowania z drugim, przekazującym tę wiedzę człowiekiem. Nawet w dobie pandemii skorzystanie z wiedzy bardziej doświadczonych osób, poprzez wysłuchanie a nawet konwersację jest jak najbardziej w zasięgu ręki. Źródło wiedzy, jakim są kursy online, jest bogate i szerokie. Każdy może znaleźć dla siebie interesującą tematykę: zawodową – poszerzającą i uzupełniają wiedzę, przydatną i mile widzianą w wykonywanym zawodzie, jak i tą hobbystyczną – z zamiłowania i pasji. Kursy często zwieńczone są certyfikatem, dającym możliwość pochwalenia się nim przed pracodawcą. Z pewnością przydatne są kursy językowe online. Nauka języka obcego wymaga dużo chęci, samozaparcia, systematyczności i konsekwencji, a o to czasem tak trudno przy samodzielnym zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Kursy sprawiają, że motywacja do działania jest o wiele większa, a sama nauka łatwiejsza i bardziej zrozumiała. W poszerzaniu swojej wiedzy warto też korzystać z pojedynczych szkoleń. Nawet jednorazowy internetowy webinar oparty na multimedialnej prezentacji oraz stałym kontakcie wykładowcy z słuchaczami potrafi wzbogacić wiedzę, zaskoczyć nowymi informacjami i podnieść kwalifikacje dorosłego „ucznia”.