Edukacja w każdym wieku – Czy warto?

Każdy z nas zapewne pamięta czasy szkolne, ich początki kiedy to dopiero poznawał różne dziedziny wiedzy i życia. Dzięki edukacji człowiek jest w stanie poszerzyć swoje horyzonty ale i również odkryć swoje pasje bądź dziedziny w których czuje się dobrze, powołanie do jakiegoś zawodu. Niestety tak już jest iż proces nauczania odbywa się w młodym wieku co ma oczywiście dużo zalet, jednak ma też wady. Jedną z nich, dosyć istotną jest to że w tak młodzieńczym wieku jeszcze nie jesteśmy w stanie określić naszej ścieżki, wiemy zbyt mało, brakuje nam doświadczenia, bądź po prostu nie myślimy o tym mówiąc sobie “ jakoś to będzie”. Często też właśnie na szkole średniej kończymy naszą edukację bez konkretnych specjalizacji, rozpoczynamy swoją karierę zawodową od pierwszej lepszej pracy i z czasem przestajemy już odczuwać potrzebę zmiany, wydaje nam się że mamy stabilność, dodatkowo dochodzą do tego również zobowiązania jak opłaty, kredyty i tym podobne. Mimo że moglibyśmy zmienić pracę boimy się tego jak i również nie czujemy się pewnie w bardziej atrakcyjnych branżach ze względu na brak wiedzy, doświadczenia. I tutaj z pomocą przychodzą dodatkowe kursy i szkoły

W dorosłym życiu ciężko jest znaleźć czas na własne przyjemności a co dopiero na edukację. Jednak obecnie różnego rodzaju szkoły dla dorosłych oferują nauczanie zaoczne ( w trybie weekendowym) które ogranicza się najczęściej do paru weekendów w miesiącu. Zatem zamiast wylegiwać się na kanapie można zrobić coś, co zdecydowanie poprawi nasz status społeczny i zaowocuje lepszą jakością życia w przyszłości.Obecnie różnorodność kierunków jest bardzo duża i tyczy się wielu branż poczynając od działów biurowych jak kierunki administracyjne, rachunkowości, farmacji, przechodząc przez bardziej aktywne zawody jak floryści, masażyści, trenerzy personalni. Czas trwania takich kierunków zwykle mieści się w przedziale 1-2 lat co w skali całego naszego życia nie jest zbyt długim okresem.

Ktoś może powiedzieć “ale ja już jestem stary, nie będę wracał do szkoły”. Nic bardziej mylnego, wiek w tym przypadku nie ma tu żadnego znaczenia, bądź co bądź człowiek uczy się całe życie. Z własnego doświadczenia wiem, iż średnia wieku słuchaczy owych kierunków jest bardzo rozległa i nie ma to żadnego negatywnego wpływu. Potrzebna jest tylko chęć i zapał do zdobywania wiedzy, jak również sumienność i zaangażowanie.
Większość kierunków nastawionych jest na osoby bez doświadczenia w danej dziedzinie i prowadzi nauczenie od podstaw, przekazująć fundamentalną wiedzę dotycząca danej branży. Sam osobiście jestem uczniem na kierunku Technik Farmaceutyczny, gdzie oczywiście jednym z głównych zagadnień jest chemia, z którą nie oszukując, nie miałem zbyt wiele wspólnego, jednak dzięki systematycznej nauce w dosyć szybkim czasie udało mi się jej nauczyć a nawet rzekłbym, że zaczęła mnie ciekawić.

Zapis do szkoły był nagłym przypływem, impulsem, po prostu chciałem coś zmienić w swoim życiu. Zdawałem sobie sprawę iż tylko po ogólniaku nie mam zbyt wielkich perspektyw na bardziej ambitne zawody. Zacząłem szukać różnych kierunków, akurat ten mój mnie zaciekawił. Jednak gdy emocje opadły pojawiły się wątpliwości. Jak pogodzić naukę z obecną pracą? Czy to jest dla mnie? Jednak już po pierwszych weekendach zauważyłem że wcale nie jest to takie straszne. Nauka wydawała się trudna, ale starałem się szybko nadrabiać zaległości w wiedzy. Braku czasu również nie odczułem, po prostu zamieniłem zbędne czynności jak wielogodzinne granie na konsoli na parę godzin nauki. Zgłębianie nieznanej dotychczas wiedzy wcale nie jest nudne. Rozwijamy swój umysł, stajemy się mądrzejsi, potrafimy wypowiedzieć się w wielu tematach. Nawet nie zauważyłem jak zleciało mi już półtora roku.
Wielu wydaje się iż takie szkoły nie mają większego znaczenia, przecież to nie studia, tylko dodatkowa szansa dla tych którym się w życiu nie udało. Oczywiście, Ci którzy tak uważają są w błędzie. Nie dostaniemy tytułu magistra czy doktora, najczęściej jest to tytuł technika, jednak zyskamy dużą wiedzę praktyczną oraz ukierunkowaną na potrzeby naszego zawodu, z uszczupleniem o informacje niezbyt przydatne w karierze, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby taką wiedzę również zgłębić jeżeli będziemy mieli ku temu chęć

Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych, to jakie mamy podejście, czy jesteśmy ambitni, czy łakniemy wiedzy i czy jesteśmy na nią otwarci. Jeżeli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, obecne czasy bardzo to ułatwiają i każdy może znaleźć coś dla siebie, nawet w późnym wieku. Pamiętajmy również że jest to swoistego rodzaju nasz własny sukces, który da nam radość oraz podnosi naszą samoocenę jak i również wizerunek w oczach innych, ale także pozwoli nam na zmianę pracy na lepszą, co z reguły wiąże się z większym wynagrodzeniem. Zatem jeżeli chcesz coś zmienić w swoim życiu, nie czekaj… zacznij od dziś!

Dodaj komentarz